... за дві  зупинки від Мерефи в напрямі на Красноград розташований Навчальний центр Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій. Серед золотистих сосен видніються чотирьохповерхові житлові будинки, гуртожитки. У структуру Навчального центру Служби входять їдальня, спорткомплекс, автодром, інженерний майданчик, склади. Біля контрольно-пропускного пункту на п'єдесталі встановлений великий артилерійський тягач БАТ. У музеї бойової слави дбайливо зберігаються реліквії за більш ніж 60 років історії Червонопрапорної військової частини, бойовий прапор якої овіяний славою досконалих її воїнами подвигів під час Великої Вітчизняної війни. Днем народження самої частини вважається 6 серпня 1940 року, коли в Львові за наказом народного комісара оборони СРСР капітан Б. С. Антонов приступив до формування 49-го окремого інженерно-протихімічного батальйону.

У звільненому Харкові

18 жовтня 1943 року особовий склад батальйону, перетвореного в полк, вступив до зруйнованого війною Харкова. Місто лежало в розвалинах, багато промислових об'єктів було заміновано. Саперам належало виконати роботи не тільки по розмінуванню, але і по відновленню інфраструктури міста. Вже в листопаді були відновлені мости через річки Лопань і Харків, відремонтована водопомпова станція по вулиці Конторською і енергоустаткування ТЕЦ-3. Пізніше були введені в дію Корсиковський шляхопровід, ведучий до заводу ХТЗ резервуар водопроводу, турбіни заводу ХЕМЗ. Тільки у грудні піротехніками і саперами полку було виявлене і знищене 1600 авіабомб, 1300 артилерійських снарядів, 670 мін і фугасів.

У 1944 році воїни полку розміновували більше 50 промислових підприємств міста, зокрема виробничих корпусів ХТЗ, вагоноремонтного заводу, Хемза, «Серп і Молот».

Протягом двох років було знешкоджувано більше 323 тисяч вибухонебезпечних предметів, зокрема 7300 артснарядів, близько семи тисяч протипіхотних і протитанкових мин. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 2 листопада 1944 року за зразкове виконання завдань уряду і проявлені при цьому доблесть і високий професіоналізм 7-й інженерно-протихімічний полк був нагороджений орденом Червоного Прапора.

У 1945 році воїни Червонопрапорного полку продовжували роботу по відновленню промислового потенціалу Харкова. Був введений в дію другий казан Харківської ТЕЦ-3, виконані основні роботи на деревообробному заводі імені Щорса, побудована Новобаварськая газонаповнювальна дослідна станція, введений в дію Рогатінський міст, відновлений лакофарбний завод.

Але не тільки в Харкові трудилися воїни частини. За самовідданість на будівництві судноплавного каналу і Цимлянського гідровузла урядових нагород Волгодонського було удостоєно 257 військовослужбовців. У героїчний літопис полку увійшли попередження аварії на Северско-донецком гидрозаборе, ліквідація наслідків аварії на Діканевських очисних спорудах, гасіння пожеж на газових свердловинах в Ахтирке і Кегичевке. Були і неординарні випадки. До командира полку прийшли режисери і попросили допомогти з організацією піротехнічних ефектів в ході зйомок художнього фільму «Оптимістична трагедія» і «Дума про Ковпака». Природно, прохання ушанували.

За п'ять секунд до вибуху

Сьогодні бійцям частини доводиться знешкоджувати боєприпаси часів Великої Вітчизняної війни. Хоча корпусу бомб, снарядів і мін глибоко роз'їдені іржею, а детонатори не втратили за минулі десятиліття бойових якостей. Причому детонатори самих різних конструкцій — електричні, вібраційні, інерційні, хімічні, сповільненої дії з годинниковими механізмами. З незвичайним випадком довелося мати справу в Сарнах. У самому центрі міста при ритті котловану екскаватор наткнувся на авіабомбу. Сигнал про це поступив в штаб полку. На знешкодження небезпечної знахідки був посланий лейтенант Іван Крюк — досвідчений піротехнік, на рахунку якого числилося 700 знищених вибухонебезпечних предметів. Прибувши на місце події, молодий офіцер, перш за все, запропонував перекрити рух автотранспорту по найближчих вулицях, працівникам міліції оточити небезпечну зону, виселити тимчасово з будинків жителів, що оточують котлован.

Випускник Кам'янець-подільського військово-інженерного училища в котлован опустився один. Один погляд було досить, щоб безпомилково визначити — перед ним фугасна авіабомба німецького виробництва вагою в півтонни. Тепер Івану належало визначити тип детонатора. Це робиться по шифру на торці, але іржа начисто з'їла на металі і латинські букви, і цифри. Приклавши вухо до округлого боку бомби, лейтенант почув ледве чутне цокання — що зупинився десятки років назад годинниковий механізм від поштовху ковшом знов запрацював. Скільки ж часу залишилося до вибуху? Інстинкт самозбереження вимагав: бігом подалі від іржавої смерті. Але навколо — житлові будинки. Ні, потрібно спробувати знешкоджувати цей хитромудрий фашистський детонатор. Спеціальним ключем лейтенант почав вивертати корпус детонатора. Різьблення заіржавіло, доводилося докладати неймовірні зусилля. А усередині цокання відлічувало тривожні секунди. Але останній виток і, розмахнувшись, Іван відкинув далеко від себе невеликий мідний циліндрик. Через п'ять секунд пролунав вибух, трохи чутніше за бавовну. Він нікому не приніс шкоди. За цей подвиг лейтенант Крюк був нагороджений орденом Червоної Зірки, і йому достроково привласнили чергове військове звання.

На пороховій бочці

В селищі ХТЗ на вулиці Академіка Філіппова, 62 розташований гуртожиток робочих цього заводу. На цій вулиці міліціонер затримав хлопцеві, у якого примітив ручну гранату Ф-1. Виявилось, гранату хлопець знайшов в підвалі будинку, в якому жив. Це і був гуртожиток по вулиці Ак. Філіппова. Негайно в полк МНС в Мерефу була послана телефонограма.

Для розмінування підвалу до Харкова прибула група піротехніків на чолі з начальником інженерної служби частини підполковником С. Рудаковським, на рахунку якого було більше 5000 знешкоджуваних вибухонебезпечних предметів.

Співробітники райвійськкомату і райвідділу міліції перекрили рух автотранспорту по вулиці. Відселили всіх мешканців з гуртожитку. Заходи були зовсім не зайвими — в підвалі виявили справжній арсенал часів Великої Вітчизняної війни. Піротехніки знешкоджували 1024 гранати Ф-1, 316 артилерійських снарядів, 2000 патронів до пістолета ТТ, а також запали до гранат. Загалом, робочі ХТЗ майже півстоліття жили буквально на пороховій бочці. Добре, що все обійшлося без жертв.

У 2000 році частина отримала назву Перший Харківський окремий учбовий центр військ МНС. За всі роки існування частини більше 2000 солдатів і офіцерів було нагороджено орденами і медалями, а капітан С. І. Ярунічев — орденами Леніна і Червоного Прапора. Більше 20 воїнів полку пройшли дорогами Афганістану. Бійці частини брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС весною 1986 року. А в 1999 році — взяли участь в ліквідації наслідків повені в Закарпатті. У 2001 році повінь там повторилася, і знову туди були послані воїни полку з Мерефи.